مصاحبه خبرگزاری ایکنا با

   مدیر پرشین وبلاگ

 

گروه وبلاگ: حركت وبلاگ‌نويسان به سمت وبلاگ قرآنی زمانی صورت مي‌پذيرد كه جامعه چنين نيازی را حس كند، زيرا وبلاگ از دل همين جامعه شكل گرفته است. 

«حسين شرفی» مدير سايت پرشين‌وبلاگ* در گفتگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، ضمن بيان مطلب فوق با تاكيد بر تاثيرپذيری وبلاگ از فضای حاكم برجامعه گفت: نيازی به جهت‌دهی به وبلاگ‌نويسان برای روي‌آوری به وبلاگ‌قرآنی از جانب نهاد خاصی نيست، تجربه نشان داده است در هر بخشی كه از طرف نهاد خاصی جهت داده شده جاده‌های از پيش ساخته هم خراب شده است.

 اين حركت به فرهنگ و نياز جامعه بستگی دارد

نيازی به جهت‌دهی به وبلاگ‌نويسان برای روي‌آوری به وبلاگ‌قرآنی از جانب نهاد خاصی نيست، تجربه نشان داده است در هر بخشی كه از طرف نهاد خاصی جهت داده شده جاده‌های از پيش ساخته هم خراب شده است.

اين حركت به فرهنگ و نياز جامعه بستگی دارد، وقتی ما راديو قرآن يا كانال تلويزيونی قرآن داريم و تمام شبكه‌ها تبليغات مساجد و مسائلی از اين دست را انجام مي‌دهند جوانان حس می كنند كه ديگر نيازی به فعاليت آن‌ها نيست، در اين حال مهم‌ترين بحث در وبلاگ‌نويسی، يعنی خودجوش بودن از بين مي‌رود و نيازی به آن حس نمي‌شود. اين موضوع را مي‌توان در وبلاگ‌های آموزشی مشاهده كرد زيرا نياز به آموزش در جامعه هيچ‌گاه برطرف نمي‌شود و اين موضوع باعث تعدد آن‌ها شده است.

وی در تعريف وبلاگ قرآنی و خصوصيات قالب قرآنی گفت: وبلاگی كه در آن با اشاره به آيات قرآن چيزهايی را به انسان بياموزد و باعث بهتر شدن وضع زندگی از لحاظ معنوی شود را مي‌توان تا حدودی يك وبلاگ قرآنی دانست. قالب قرآنی هم تعريف خاصی ندارد، چون اصولا قالب مي‌تواند چند مستطيل ساده هم باشد و الزامی نيست كه قالب يك وبلا گ قرآنی به شكل قرآن و با استفاده از المان‌های قرآنی باشد. اما در مجموع اگر معماری اسلامی در قالب به كار برده شود اين حس را به مخاطب منتقل خواهد كرد كه اين يك قالب قرآنی است، مثل قالب نياز در پرشين وبلاگ.

شرفی كه خود از وبلاگ‌نويسان فعال و صاحب وبلاگ«طراح وب ماكرومديا» است در پايان توجه به مسائل دينی و گسترش مفاهيم قرآنی را در جامعه واقعی، راهی برای پيشبرد وبلاگ‌نويسی قرآنی برشمرد.

پانوشت:

* سايت پرشين‌وبلاگ، تنها سايت پشتيبان وبلاگ‌های فارسی است كه با هدف پشتيبانی وبلاگ‌های فارسی و در اختيار قرار دادن ابزارهای كمكی وبلاگ‌ها و هم‌چنين انتشار اخبار مرتبط با وبلاگ‌ها راه‌اندازی شده است. 

۹ خرداد ۱۳۸۵ 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید