کمال ناصرهمیار

کانکورشعربدخشان

رقص و سما، سرور و شادمانی در میان شرکت کننده گان قابل توجه و توام با هیجان بود. شرکت کننده گان پیویسته هنرمندان محلی ولایت بدخشان را استقبال و تشویق میکردند. این همه در همایش گسترده شعرا ، نویسنده گان و فرهنگیان به منظور اعلام نتایج ۷۵اشتراک کننده در جشنواره یا کانکور ادبی ولایت بدخشان  بود. کانکوری ادبی در ولایت بدخشان به کمک مالی تیم صدای آزادی مقیم ولایت بدخشان و با هماهنگی ریاست اطلاعات و فرهنگ راه اندازی گردید. از بین 75 شاعر بدخشان ۲۰بهترین آن بر گزیده شد. گزینش ۲۰بهترین توسط دو تن از داوران انجمن قلم افغانستان پرتو نادری و یاسین نگاه صورت گرفته است. پرتو نادری یک تن از بنیانگذاران انجمن بین المللی قلم افغانستان میباشد. وی این مسابقه را در ادبیات معاصر بدخشان استثنای تلقی نموده گفت: "مسابقه شعری در تاریخ معاصر بدخشان بی سابقه بوده، من خودم برنامه ای داشتم که بخاطر دیدار دوستان، و بخاطر دیدار با حلقات فرهنگی، باید به بدخشان سفر کنم. این مسأله پیش آمد که من بیایم و این شعر ها را بررسی نمایم."

در این مسابقه ادبی از تمامی ولسوالی های بدخشان شرکت کرده بودند. محمد یاسین نگاه مسوول کاشانه نوسنده گان افغانستان نیز یکی از داوران این کانکور ادبی بود. نگاه در این سفر خود وضعیت شعر را در بدخشان چنین ارزیابی میکند:" ... و اما نسل جدید و به روایت دیگر، موج تازه ای که من بیشتر به نام ادبیات پسا طالبان می شناسم، و در بحث هایم از آن یاد کرده ام، نسلی است که پس از طالبان شکل گرفته و کار کرده است. در بدخشان این نسل را من خیلی نیرومند، ارزنده و برازنده یافته ام و می بینیم که اینها بسیار نگارش و نگرش های جدیدی در زمینه شعر دارند. فرصت های تازه ای را گشوده اند و قالب های متعددی را تجربه میکنند."

گفتنیست که این برنامه اولین برنامه با شکوه ادبی میباشد که در دوران ادبیات معاصر بدخشان راه اندازی میگردد. انجینر محمد خواهانی رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان  میگوید که برای هریک از برنده گان دو صد دالری امریکایی، تقدیر نامه  و دیگر جوایز نیز تفویض گردیده است.

خواهانی همچنان خاطر نشان کرد این برنامه بعد از یک هفته با بررسی و انتخاب بیست بهترین توسط دو تن از دانشمندان فرهیخته افغانستان برگزیده شدند. وی همچنان میگوید که ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان در سدد راه اندازی برنامه های ادبی بیشتر در آینده خواهند بود. در این کانکور ادبی در حدود ۱۰هنرمندی محلی نیز دعوت گردیدند.

آقا محمد مطلب، عبدالواحد رشته، قرنان العلی حمزی، آدینه محمد زیباکیان، فریدون حافظی، ولی محمد آسیون، آمینه سحر، غلام جیلانی پژوه، لطف الله مشعل، ضیااحمد فرید، عبدالواصل لطیفی، سیدگوهر باقری، منیر بارش، امرالله منیب، عبدالشکور شریفی و کیکاووس وکیلی از جمله شعرای پیشکسوت، و چکامه سرایان جوانی بودند که اشعار شان در این جشنواره ادبی برگزیده شد.

/ 1 نظر / 11 بازدید
میترا

سلام حالا که آنلاینیم چرا کسب درآمد نکنیم؟ بدون حتی یک ریال سرمایه گذاری فقط از حضورتان در اینترنت کسب در آمد کنیدمن سه ماه پیش عضو شدم الان ماهی 300 دلار می گیرم کم کمش 1950 نفر زیرمجموعه دارم اولش تو ایران کار نکردم اما گفتم چرا ما ایرانی از این امکانات استفاده نکنیم پس با اطمینان خاطر به شما می گم شما هم می تونید درآمد خوبی داشته باشید پس وبلاگم بخون ضرر نمی کنی