ز یبــــــــــــــــاک

در گستره هنر و فرهنگ

 
نویسنده : گروه نویسندگان - ساعت ٤:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٢/۱٧

تأثير دوره‌ی گذار اجتماعی-اقتصادی بر           

            جوانان پامير

                     Your Image Thumbnail

Your Image ThumbnailYour Image Thumbnail Your Image Thumbnail   Your Image Thumbnail    

                     

                                      

                                            سخنرانی دکتر نجم عباس

 


روز ۸ مارس، دکتر نجم عباس، همکار تحقيقاتی مؤسسه‌ی مطالعات اسماعيلی لندن سخنرانی‌ای با عنوان «دوره‌ی گذار در کوهستان‌ها: آموزش، کار و شغل در جنوب شرق تاجيکستان» در مرکز آسيای ميانه و قفقاز معاصر در مدرسه‌ی مطالعات شرقی و آفريقايی (سوآس) ايراد کرد. دکتر عباس از سوی رييس مرکز، دکتر باونا دِيْو، به عنوان بخشی از برنامه‌ی

دکتر عباس در سخنرانی‌اش تأثير گذار و تحول اجتماعی-اقتصادی را بر آموزش و مشاغل جوانان مناطق منزوی کوهستانی بررسی کرد. به ويژه، او به چالش‌های اخير فراروی جوانان پاميری تاجيکستان توجه کرد که در حال به پايان رساندن تحصيلات خود هستند و وارد بازار کار می‌شود. او چالش‌های آن‌ها را با چالش‌هايی که والدين‌شان داشتند مقايسه کرد. 

هدف اين سخنرانی بررسی تعامل‌های پيچيده‌ای بود که جوانان در تلاش برای دستيابی به اهداف و آرزوهای‌شان با آن‌ها مواجه می‌شوند. فهم تأثير تحرک اجتماعی-اقتصادی مستلزم آشنايی با عواملی است که مسيرهای موجود برای بلوغ معنادار را از طريق توفيق در تحصيل و شغل تعريف می‌کنند. چنين فهمی همچنین نيازمند مطالعه‌ی ابزارهايی است که جوانان در تلاش برای فهمِ خود از فرصت‌های زندگی و آينده‌شان به کار می‌گيرند.

اين سخنرانی به بررسی مشارکت سازنده‌‌ای پرداخت که جامعه‌ی پاميری می‌تواند در قادر ساختن جوانان‌اش برای توليد سرمايه‌ای اجتماعی داشته سمينارهای مرتب مرکز دعوت شده بود. باشد که برای جامعه‌ی مدنی حياتی هستند. اين کار از طريق خلاقيت در تحصيل و ارتباط‌ها و پيوندهای گسترده در زندگی روزمره ميسر است.

دکتر عباس در پايان با ذکر اين‌که چالش‌هايی که پيش می‌آيند به مفاهيم کاربرد تحصيل و هدف‌مند بودن زندگی يک جوان بالغ مربوط هستند، به عوامل به هم پيوسته و در هم تنيده‌ای مانند انزوا، سطح اشتغال، و فرصت‌های سفر به خارج يا تحصيل در خارج اشاره کرد. او افزود که مطالعه‌ی وسيع‌تری برای توسعه و تعريف مفاهيم محروميت يا انزوای اجتماعی در مناطق کوهستانی لازم است.

                                                                                                                              

                                                                  آوریل ۲۰۰۷


comment نظرات ()